•

V našej materskej škole chceme deťom sprostredkovať radosť, lásku, pochopenie a prostredníctvom nich u detí formovať hodnoty priateľstva, spolupráce, tolerancie, starostlivosti, trpezlivosti, odvahy,čestnosti, zodpovednosti.

Keďže jablko je symbolom večného zdravia a prvého poznania, skrýva v sebe viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, aj preto sme si ho zvolili za logo našej Základnej školy s materskou školou. Hodnoty a normy našej materskej školy sú zobrazené v logu. Práve preto máme  v symbole školy " jabľčko" ako symbol prvého poznania -  červená nekompaktná " čmuha" je vykreslenie jabĺčka malým dieťaťom v materskej škole. Jeho vyjadrenie rukou sú ešte nepresné čiary a síce vyjadrujú podstatu. Veci vníma také ako sú, ako ich v ten moment vidí. Poznanie je hlavne o vonkajšej schránke. Tenká obrysová čiara je rez jabĺčkom, čo predstavuje už žiaka základnej školy. Žiak má už hlbšie poznanie. Učí sa veci nielen rozpoznať a vnímať vonkajší obal, ale zaoberá sa ich vznikom, podstatou, štruktúrou.

Prostredníctvom cielených vzdelávacích aktivít s snažíme hravou formou pripraviť deti na ďalší stupeň vzdelávania. Výchovu a vzdelávanie obohacujeme o regionálne prvky, prezentujeme deťom ľudové tradície. Naša obec je známa svojou regionálnou kultúrou. Ľudové zvyky , ktoré sú v našej obci sa ja napriek modernej dobe prenášajú  z generácie na generáciu. Pre deti v našej materskej škole nie je zvláštne poznávať a počúvať ľudové piesne počas rôznych aktivít usporiadaných obcou spolu so ZŠ. Deti majú možnosť zúčastňovať sa divadla v prírode, ktoré hrajú ich rodičia aj občania obce. Pri rôznych aktivitách si deti zamieňajú oblečenie za ľudový kroj.

Obec Hontianske Nemce v ktorej sa nachádza naša materská škola je obklopená prekrásnou prírodou a životom v nej. Dávajú možnosť deťom uvažovať o tom, prečo sa príroda mení, čo sa v prírode deje, aký je život v prírode. Ponúka deťom poznávať faunu a flóru i vodné bohatstvo nášho regiónu prostredníctvom turistických vychádzok do prírody.

Separáciou a tvorivým spracovaním odpadových materiálov sa rozvíja u detí enviromentálne cítenie.  V spolupráci s rodičmi realizujeme údržbu areálu materskej školy, realizujeme výsadbu stromčekov, kvetov, kríkov, čím vediem deti k aktívnej ochrane enviromentálneho prostredia.  Na školskom dvore majú deti možnosť sledovať rôzne momenty zo života chrobákov, hmyzu. U detí môžeme rozvíjať nadšenie a záujem o prírodnú časť sveta, vytvárať priestor na vysvetlenie rôznych prírodných javov. Na bezproblémový vstup do ZŠ pripravujeme  deti kvalitnou spoluprácou so ZŠ. Dobrú spoluprácu s rodičmi vytvárame uvoľnenou atmosférou tvorivých dielní, spoločných posedení a akcií. Prezentujeme svoju činnosť na verejných podujatiach v spolupráci s obcou.

Prostredníctvom učebných osnov chceme hravým spôsobom formovať pozitívny vzťah k pohybovým a športovým aktivitám, zdravému životnému štýlu – zdravé stravovanie.

Poskytovaním rovnakých možností deťom vo všetkých oblastiach výchovy a vzdelávania sa zameriavame na vyrovnanie rozdielov vychádzajúcich z rodinného prostredia. Svoje napredovanie vidíme v organizovaní spoločných akcií s rodinami a zapájaním rodín do  aktívneho diania v živote ich detí nielen doma, ale aj   materskej škole.

• Elokované pracovisko ako súčasť ZŠ s MŠ Hontianske Nemce 77
        • +421 x 455591130